محبت چو از حد بگذرد نادان خیال بد کند pageRank چیست؟ - ►▌ رنگارنگ ▌ ◄
سفارش تبلیغ
صبا
►▌ رنگارنگ ▌ ◄

pageRank چیست ؟

پیج رنک گوگل به معنای رتبه صفحه از نظر سایت گوگل است و در اصل امتیازی است که گوگل برای هر صفحه وب قائل می شود. این رتبه در هر صفحه با صفحه ی دیگر ممکن است تفاوت کند و امکان دارد تمام صفحات یک وب سایت دارای پیج رنک یکسانی نباشند. به عنوان مثال گرچه پیج رنک همین سایت در صفحه ی اول تا این تاریخ که این مطلب را برای شما مینویسم مساوی چهار است ولی پیج رنک بقیه ی صفحات من متغییر است مثلا بعضی صفحات سه و بیشتر صفحات دو و بعضی کمتر سه و حتی در بعضی از صفحات که بتازگی نوشته شده اند ممکن است مساوی صفر باشد. شما برای دیدن رتبه صفحات یک سایت میتوانید تولبار گوگل را روی IE خود نصب کنید تا به محض ورود به هر صفحه ای امتیازش رو روی نوار ابزار گوگل مشاهده کنید برای این کار می‌توان تولبار مخصوص گوگل را از آدرس toolbar.google.com دانلود کنید(البته گوگل کاربران ایرانی را برای دانلود نوار ابزارش تحریم کرده است که باید از سایتهای دانلود ایرانی بهره بگیرید ). این موضوع را به منظور اصلاح تفکر اشتباهی که بسیاری از عزیزان دارند و فکر میکنند که پیج رنک مربوط به وبسایت است آوردم که پیج رنک مربوط به یک صفحه است نه مربوط به کل وبسایت چون معمولا هیچ وبسایتی فقط یک صفحه ندارد. که البته معیار می تواند همان صفحه ی اول باشد.

? تئوری عملکرد PageRank :

امتیاز بندی صفحات به این صورت است که یک لینک از یک صفحه وب به یک صفحه دیگر که در یک سایت دیگر قرار دارد به معنای یک امتیاز مثبت برای صفحه مقصد حساب میشود . چون وب مسترها(صاحبان یک وب پیج که شامل یک وبلاگنویس هم می شود) لینک سایت هایی را در سایت خود قرار می دهند که فکر می کنند برای بازدید کنندگان سایتشان جالب و با ارزش است . گوگل از تعداد این لینک های ورودی به صفحات سایت های دیگر ، برای قضاوت درباره امتیاز دهی به آنها و نیز مرتب کردنشان در هنگام جستجو در گوگل استفاده می کند . برای مشاهده لینک های ورودی به سایت خود میتونید جمله link:http://www.you.com را در گوگل وارد کنید (به جای عبارت www.you.com باید آدرس وبلاگ یا وبسایت خودتون رو وارد کنید مثلا blogers.ir تا لیست سایت هایی که به شما لینک داده اند را مشاهده کنید . البته هنوز گوگل تمامی لینک های ورودی به سایت را نشان نمی دهد و در واقع فقط لینک صفحاتی را نشان میدهد که در قضاوتش برای رتبه دهی به وبلاگ شما بیشتر موثر بوده اند . البته اگر از سایتهای مخصوص شمارنده بازدید مانند وبگذر یا پرشین استت استفاده میکنید(و یا به آمار گیر روت سرور دسترسی دارید) می توانید در لیست اطلاعاتی که این سایتها درباره ی وبسایت شما به نمایش می گذارند اطلاعات دقیقتری از صفحاتی که به شما لینک داده اند را ببینید .

? PageRank چگونه محاسبه می شود :

راحت ترین چیزی که درباره محاسبه پیج رنک می توانم به شما بگویم این است که PageRank با استفاده از اشتراک گرفتن تمامی لینک های ورودی به سایت شما محاسبه میشود . البته این موضوع اکیدا صحیح نیست ، چون گوگل لینک های داخلی را هم در محاسبه شریک می کند . همچنین رنک صفحه ای که به شما لینک داده هم ، در بالا بردن رتبه سایت شما موثر است. بعلاوه تعداد لینک های خارجی که در صفحه مبدا وجود داره نیز در رتبه سایت مقصد تاثیر دارد . بطور عمومی  ??% از رتبه سایت مبدا همراه با لینک به سایت مقصد ارسال میشود . پس یک صفحه وب با پیج رنک? و فقط با یک لینک خارجی در صفحه اش( که همان لینک سایت شماست) باید ??%  از اعتبار رتبه 5 را برای صفحه ای که به آن لینکیده ارسال کند .
ولی در واقع هیچ صفحه ای فقط یک لینک ندارد – به یاد آورید که لینک های داخلی هم اغلب اوقات در محاسبه بحساب می آیند – پس میزان پیج رنک ارسالی عبارت است از
??%  از پیج رنک همان صفحه تقسیم بر تعداد لینک های خارجی.
سوالی که اینجا مطرح می شود این است که تفاوت رتبه های پیج رنک چقدر است و مثلا رتبه 4 با 4 چقدر تفاوت دارد ؟ چیزی که معلوم است این که اعداد گوگل در پیج رنک فقط یک عدد ثابت نیستند و نشان دهنده یه بازه عددی هستند(مثلا شبیه به درجه بندی ریشتر زمین لرزه البته نه اینکه به دقیقا به توان دو برسد) . بنابراین تغییر از رنک دو به سه بسیار دشوارتر از رسیدن از یک به دو است و حتی می توان گفت مثلا تمام پیج رنک های 5 هم با هم مساوی نیستند چون گوگل واحد بین هر رنک را نیز برای خودش درجه بندی می کند اما ما به این درجه بندی دسترسی نداریم . (من چون نمیخواهم فهمیدن این مساله را برایتان پیچیده کنم از آوردن آن فرمول بلند بالا که گوگل به وسیله ی آن این کار را انجام می دهد چشم پوشی می کنم و اگر فکر می کنید که همین توضیحات هم پیچیده هستند باید بگویم که شاید در ظاهر اینطور باشد اما در عمل اصلا اینجور نیست در هر حال من تمام سعی کردم که همه چیز را با زبان ساده بیان کنم و امیدوارم که کاربران حرفه ای تر بر من خرده نگیرند)


نوشته شده در جمعه 89/10/24ساعت 12:32 صبح توسط Mahdi Rahbarzare یادگاری ( ) |


Design By : Pichak