محبت چو از حد بگذرد نادان خیال بد کند .::فولکس بیتل::. - ►▌ رنگارنگ ▌ ◄
سفارش تبلیغ
صبا
►▌ رنگارنگ ▌ ◄

تاریخ فولکس بیتل

(Beetle) به معنای سوسک است و در آلمانی به آن (Käfer) گفته می‌شود. روزنامه نیویورک تایمز در مقاله‌ای برای اولین بار در روز سوم ژوئیه سال 1938 از این اصلاح استفاده کرد تا به خوانندگان‌اش این تصویر را بدهد که به زودی هزاران سوسک براق، خیابان‌های آلمان را پر خواهند کرد.

ایده فردیناند پورشه

تاریخ فولکس بیتل و یا به قول ایرانی‌ها فولکس قورباغه‌ای به قبل از جنگ جهانی دوم در آلمان برمی‌گردد. یعنی هنگامی که فردیناند پورشه (Ferdinand Porsche) در این فکر بود که به تولید انبوه اتومبیلی بپردازد که قشر متوسط آلمان هم بتوانند آن را خریداری کنند.

 

اولین نمونه‌ها

اولین نمونه از فولکس در دو مدل V1 و V2 تولید شدند. این ماشین‌ها کروکی بودند و سقفی قابل باز و بسته شدن داشتند . بدنه آنها متشکل از آلومینیومی بود که روی چوب پرس شده بود. اما در سال 1936 بدنه استیل و یک موتور با حجم 984 سی سی و قدرت 22 اسب بخار که حداکثر سرعت آن 65 مایل در ساعت بود، جایگزین بدنه و موتور مدل‌های قبلی شد.

پشتیبانی هیتلر

ایده فردیناند پورشه با پشتیبانی هیتلر، دیکتاتور رژیم نازی، روبرو شد. قرار شد "اتومبیل مردمی" با حداکثر قیمت 990 "رایش مارک" تولید شود که قابلیت حمل یک خانواده شامل دو بزرگسال و سه کودک را داشته

افتتاح کارخانه

در ماه مه 1938هیتلر کارخانه جدید ساخت این ماشین را افتتاح کرد. او اعلام کرد که مدل این ماشین بنام "KdF-Wagen" است. شهری که کارخانه این اتومبیل در آن واقع بود به حمایت از کارخانه، کی دی اف اشتاد (KdF-Stadt) نام گرفت.

 

جنگ دوم جهانی

تولید این کارخانه از سپتامبر 1938 آغاز شد. در همین ماه آتش جنگ جهانی دوم نیز شعله‌ور شد و باعث گردید تا هیچ یک از متقاضیان صاحب ماشین نشوند. تولید این نوع اتومبیل در خدمت دستگاه جنگی هیتلر قرار گرفت.

 

پس از جنگ

با پایان جنگ و پیروزی متفقین، آلمان به چند بخش تقسیم شد و کارخانه KdF در بخشی که تحت کنترل انگلیس‌ها بود قرار گرفت. این کارخانه بار دیگر شروع به ساخت فولکس قورباغه ای (Beetle) کرد. نام شهری که کارخانه در آن قرار داشت به ولفزبورگ (Wolfsburg) و نام کارخانه به "Wolfsburg Motor Works" تبدیل شد.

 

درخشش ستاره فولکس‌واگن

موفقیت فولکس واگن در دهه‌های 1950 و 60 میلادی آغاز شد و تا روز اول ژوئیه سال 1974 ساعت 11 و 19 دقیقه تعداد 11 میلیون و 916 هزار و 519 اتومبیل فولکس واگن با مدل‌های گوناگون در آلمان تولید شد. آخرین تولیدات آلمانی این ماشین در ژانویه سال 1978 بود.

 

قهرمان جهان

فولکس در ماه فوریه سال 1972 با ارائه مدل "قهرمان جهان" موفق شد فورد مدل تی را بعنوان پرفروش‌ترین اتومبیل جهان پشت سر بگذارد. این در حالی بود که فولکس در کارخانه‌های پراکنده، از استرالیا گرفته تا ون

 


نوشته شده در دوشنبه 91/5/23ساعت 1:1 صبح توسط Mahdi Rahbarzare یادگاری ( ) |


Design By : Pichak