اندکی صبر سحر نزدیک است .::طرز تهیه سبزه عید نوروز ::. - ►▌ رنگارنگ ▌ ◄
سفارش تبلیغ
طراحی وب هاست ایران
►▌ رنگارنگ ▌ ◄

سبزه ی عید

 اسفند ماه، ماه پایانی زمستان، هنگام کاشتن دانه و غله است. کاشتن ” سبزه عید ” به صورت نمادین و شگون، از روزگاران کهن، در همه خانه ها و در بین همه خانواده ها مرسوم بوده است. امروز، در همه خانه ها رسم است که ده روز یا دو هفته پیش از نوروز، در ظرف های کوچک و بزرگ، کاسه، بشقاب، پشت کوزه و … دانه هایی چون گندم، عدس، ماش و … می کارند. موقع سال تحویل و روی سفره ” هفت سین ” بایستی سبزه بگذارند. این سبزه ها را در خانواده ها تا روز سیزده نگه داشته، و در این روز زمانی که برای  سیزده بدر از خانه بـیرون می روند، در آب روان می اندازند.

از ظروف فلزی برای سبز کردن سبزه استفاده نکنید.

استفاده از ظروف سفالی و در درجه دوم چینی نتیجه بهتری خواهد داشت تا ظروف پلاستیکی. از هر بذری که میخواهید استفاده کنید 24 ساعت قبل در آب خیسش کنید. هر چقدر قطر بستر کمتر باشد عمر سبزه بیشتر می شود.

1- برای سبز کردن سبزه، گندم، جو، ماش و عدس هر کدام را که خواستیم خیس کرده یکی دوشب. چند بار آبش را عوض می کنیم تا ترش نشود بعد از اینکه کمی جوانه بسیار کوچک در آورد داخل دستمال نخی مرطوب نگهداری می کنیم تا جوانه در آمده و نوک آن کمی سبز شود .مرتب دستمال را با اسپری نم دار می کنیم. بعد کف ظرف مورد نظر را ماسه تمیز و شسته ریخته و جوانه ها را به ظرف منتقل می کنیم روزی 1-2 بار روی سبزه اسپری می زنیم مواظب باشید که آنقدر آب ندهید که اگر ظرف رو کج نگه داریم آب کنار ظرف جمع شود.

2- روش دیگر اینکه داخل جوراب زنانه نازک رنگ روشن تخم چمن ریخته روی آن خاک اره می ریزیم و بقیه جوراب را گره میزنیم از اطراف جوراب قسمت پر شده تکه کوچکی جدا کرده با نخ دور آن را می بندیم این برای گوش است برای چشم ودهن از دکمه استفاده می کنیم یا از سیم برق پوشش دار با رنگ های متفاوت با سیم می توانیم برایش عینک بسازیم. حالا ظرف بزرگی را پر آب کرده جوراب را داخل ان قرار می دهیم تا خاک اره خوب خیس بخورد. بعد از 1-2 ساعت در بشقاب یا کاسه گذاشته طوری که قسمت گره دار داخل بشقاب باشد. داخل بشقاب باید همیشه آب داشته باشد. روی سر جوراب را مرتب اسپری می کنیم تا خشک نشود.

3- برای سبزه که روی کوزه کاشته می شود روی کوزه پارچه نخی می کشیم کوزه بدون لعاب باشد (سفالی) داخل کوزه راپر آب می کنیم و شاهی یا خاکشیر را که یک 1 شب خیس کرده ایم روی پارچه یا جوراب می کشیم اضافه جوراب را داخل کوزه قرار می دهیم ومرتب روی آن را اسپری می کنیم تا سبز شوند.

4- میوه کاج را داخل آب انداخته تا پولک های آن از هم باز شود بعد بین پولک ها گندم جوانه زده می گذاریم سبز شود.

5- روش دیگر این است که بعد از اینکه گندم یا جو یا… جوانه زد داخل یک سبد دستمال نخی خیس گذاشته و جوانه ها را روی دستمال می ریزیم و روی جوانه ها را هم دستمال مرطوب می گذاریم تا 2-3 روز وقتی کمی بزرگتر شد دستمال رویی را بر می داریم و در آفتاب بیرون یا پشت پنجره می گذاریم و مرتب اسپری می کنیم و گاهی سبزه را می چرخانیم تا آفتاب به قسمت های دیگر سبزه برسد تا سبزه به اندازه رشد کند.

* سبزه گندم 10 روز قبل از عید و مقدار گندم 1 لیوان بزرگ لازم است.

* سبزه ماش و عدس 15 روز قبل از عید و 1 لیوان ماش یا عدس لازم است.

* سبزه شاهی یا خاکشیر 5 روز قبل از عید و مقدار 1 استکان از هرکدام نیاز است.


نوشته شده در دوشنبه 90/12/8ساعت 12:45 صبح توسط Mahdi Rahbarzare یادگاری ( ) |


Design By : Pichak