محبت چو از حد بگذرد نادان خیال بد کند باید اینطوری خوب صحبت کنیم - ►▌ رنگارنگ ▌ ◄
سفارش تبلیغ
صبا
►▌ رنگارنگ ▌ ◄

  

   

اگر به دنبال برقراری ارتباط مناسب هستید، باید بدانید که این کار مستلزم تمرین، ممارست  

 

و  تلاش فراوان است. بدون برقراری ارتباط هماهنگ، تقریباً حل کلیه مشکلات و  کشمش های خانوادگی غیر ممکن می نماید. اگر شما دچار مشکلاتی در برقراری  رابطه هستید، به دنبال کمک می گردید و یا در پی چند توصیه مفید می باشد،  میتوانید این مقاله را مطالعه نمایید  .

 

1- به خاطر داشته باشید که در یک بحث، قرار نیست کسی " برنده" شود. اگر در  نهایت به نتیجه ای که برای هر دو طرف مقبول باشد، نرسید، آنگاه هیچ یک از  طرفین پیروز تلقی نمی شوند  .

 

2- مصالحه و سازش از انواع بهترین ابزارها برای برقراری گفتگوی سالم به شمار  میروند. پیش از اینکه بخواهید در مورد مشکلات خود به بحث بنشینید، بر روی  تمام روش های ممکن در حل مشکلات خود، به دقت فکر کنید. باید بیشتر بر روی  روش هایی تمرکز کنید که با احتساب به آنها بتوانید مشکلات را با یک درک دوجانبه رفع نمایید.

 

3-  وقتیکهزمان بحث کردن در مورد موضوعات حساس فرا می رسد، سعی کنید با دید مثبت پیشبروید. به جای اینکه یکدفعه شروع کنید به مشاجره و جدل، گفتگو را اینطورآغاز کنید که هر یک از شرکا باید در رابطه به رشد و ارتقا دست پیدا کند،بعد بگویید علاقمندید تا در مورد پاره ای از مسائل که موجب بهبود وضعیتخودتان می شود با او به صحبت بنشیند. بهتر است که ابتدا از مسائل مثبتشروع کنید و بعد کم کم به سمت مسائل جدی تر، تغییر مسیر دهید.

 

4-  بهحرف های طرف مقابل به دقت گوش دهید و بازتاب فکری خود را مستقیماً به اومنتقل کنید. باید کاری کنید که او مطمئن شود شما حرف هایش را درک می کنید. اگر از عبارت " چیزی که من از تو شنیدم این است که .........." یکی ازبهترین راههایی است که به واسطه آن می توانید مطمئن شوید که منظور طرفمقابل را به درستی درک کرده اید.

 

5-  براینشان دادن "کارت وقت اضافه" هیچ تردیدی به دل راه ندهید. اگر بحث شما بیشاز اندازه حاد شود، به راحتی می توانید آنرا متوقف کنید. همچنین اگر ازدایره عقل و منطق خارج نیز شد، بهتر است ادامه آنرا به زمان و یا مکاندیگری که تصور میکنید ممکن است نتیجه بهتری بگیرید، موکول کنید.

 

6-  مطمئنشوید که حرکت اعضای بدن، حالات چهره، و تن صدایتان، با پیغامی که قصددارید به طرف مقابل منتقل کنید، در یک راستا قرار دارند. یکی از پژوهش هایاخیر حاکی از این مطلب است که 55% از منظور باطنی شما به وسیله حالت صورتو حرکات اعضای بدن به طرف مقابل منتقل می شوند. این در حالی است که تنها 7% از مفاهیم احساساتی به صورت شفاهی قابل انتقال می باشد.

 

7-  صادقباشید، حرف های خود را به طور مستقیم بیان کنید و در موضوعات عینی با همبه بحث بپردازید. اگر وارد مشاجره ای شوید که در آن هدف خود را معین نکردهباشید، مطمئن باشید که به هیچ کجا نخواهید رسید.

 

8-  اگرتصور می کنید که نمی توانید به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید، حداقل سعی کنیدبحث را با یک جمله مثبت به پایان برسانید. مثلاً: "خوشحالم که هر دوتوانستیم احساساتمان را با هم در میان بگذاریم، بهتر است بعداً نیز درمورد این مطلب با هم گفتگو کنیم تا به راه حل بهتری برسیم."

 

9-  هیچگاه سعی نکنید با لحن تند شروع به خوار کردن طرف مقابل نمایید. عقاید طرفمقابل را بی ارزش فرض نکنید و هیچ گاه او را به تمسخر نگیرید. در عوض، بادقت به حرف های شریک زندگی خود گوش دهید و بعد دلیل مخالفت خود را بابرهان و منطق و با رعایت کامل احترام، با او در میان بگذارید.

 

 


 


نوشته شده در پنج شنبه 86/3/10ساعت 4:9 صبح توسط Mahdi Rahbarzare یادگاری ( ) |


Design By : Pichak